AFRODISIAS RÖLYEFLERİ, YENİ SERGİ SALONUNA KAVUŞTU

Afrodisias antik kentinde ortaya çıkarılan rölyeflerin aslına uygun şekilde sergilendiği ‘’Sebasteion – Sevgi Gönül Salonu’’,  31 Mayıs’ta ziyarete açıldı.

Afrodisias antik kenti, Sevgi ve Erdoğan Gönül ile Afrodisias dostlarının desteği ve Geyre Vakfı’nın çabalarıyla yeni bir sergi salonuna kavuştu.  Adını güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan ve Anadolu toprakları üzerindeki en eski medeniyet arasında yer alan Afrodisias Antik kentinin dokusuna zarar verilmeden ve son derece duyarlı bir yaklaşımla Mimar Cengiz Bektaş tarafından tasarlanan Sevgi Gönül Salonu’ nda Sebasteion rölyefleri hikâyeleri ile birlikte teşhir ediliyor.

Eski medeniyetler arasında belki de en gizemlisi ve görkemlisi olan Afrodisias antik kentinde bulunan arkeolojik kalıntıları en iyi şekilde koruma ve teşhir etme imkânı sunan Sebasteion – Sevgi Gönül Salonu açılış etkinlikleri, 2004 yılından bu yana Geyre Vakfı’nın tüm etkinliklerine destek veren Yapı Kredi Özel Bankacılık tarafından gerçekleştiriliyor.

Müzede teşhir edilen rölyeflerin replikaları ile orijinal haline uygun olarak inşa edilen “Sebastion Anastolosis’’ini de destekleyen Geyre Vakfı, dünyada benzeri olmayan bu çalışma sayesinde ziyaretçilere rölyeflerin orijinal halleri ile nasıl yerleştirilmiş olduklarını hayal ederek değil, yaşayarak görme imkanını sunuyor

GEYRE VAKFI – AFRODİSİAS KAZILARI’NIN ÇALIŞMALARI VE VAKFIN AFRODİSİAS’IN GELECEĞİNE KATKISI

  • 1987 yılında bir avuç Afrodisias sevdalısı tarafından kurulmuş olan Geyre Vakfı, Afrodisias Antik kentinde devam eden kazı ve restorasyon çalışmaları için kaynak yaratmaktadır.
  • Afrodisias antik kentinin korunarak çevrenin de kalkınmasına yönelik çalışmalara T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Geyre Vakfı Afrodisias Alan Yönetimi Planı hazırlıkları konusunda birlikte çalışmakta ve bölgenin korunarak kalkınması hedefine yönelik çalışmalara destek sağlamaktadır.
  • Vakıf, Sebasteion tapınağının da Yeniden yapım ‘’Anastolosis’’ çalışmalarını desteklemekte olup, 2010 yılı sonuna kadar, bu tapınak’da kısmen eski halini almış olacaktır.
  • Vakıf 17 Ocak 2008 tarih ve 2008/13159 sayılı T.C. Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışan vakıf statüsü kazanmıştır.